Haworthia Duval 1809
(родина Xanthorrhoeaceae, підродина Asphodeloideae)
У переважній більшості представники роду Haworthia (укр. Хавортія, Гавортія), це прості і невибагливі рослини, невеликі і компактні за розміром, тому ідеально підходять для кімнатного утримання та міні-колекцій, а також для різних композицій із сукулентів. До даного роду вчені віднесли біля 150 видів, які ростуть у вигляді розетки з м’ясистих листків різної форми і забарвлення. Листки можуть бути покриті білими опуклими бородавкоподібними виступами або бути однотонно-зеленими; загостреними, або наче з обрубаними кінцями. У деяких видів на верхній частині листків є повністю прозорі ділянки без хлорофілу, так звані ”віконця”.
Квіти у хавортій – дрібні біляві, виростають на довгих полягаючих квітконосах і не мають ніякого декоративного вигляду. Спеціалісти радять їх відразу вирізати, щоб вони не виснажували рослину, за винятком випадків, коли є потреба отримати насіння. Цвісти здатні в будь-який час року за умови достатньо теплого утримання.
Батьківщина рослин – південна Африка.
Фото деяких видів хавортій можна подивитись на нашому сайті у відповідному меню ФОТОАЛЬБОМУ – Haworthia.
Догляд.
Цілий рік більшість рослин роду повинні знаходитись на добре освітленому сонцем місці, хоча влітку, під час найбільшої спеки їх обов’язково треба притіняти для того, щоб запобігти сонячним опікам. Хавортії зі світлозеленим забарвленням епідермісу листків – такі, як H. cymbiformis, – потрібно злегка притіняти протягом усього літа, інші ж, більш темних кольорів, та такі, що мають т.з. прозорі ”віконця”, не потребують притінення, їх краще тримати під прямим сонцем. Для притінення можна скористатись агроволокном, або будь-яким іншим напівпрозорим матеріалом. Починаючи з кінця березня, поступово збільшити частоту поливів до 1-2 разів на тиждень, але тільки у теплі, сонячні дні. У похмурі і холодні дні від зволоження краще утриматись. Поливати краще невеликими порціями води, щоб запобігти перезволоженню грунтосуміші, а в результаті – загниванню коренів. Ніколи не допускати, щоб вода попадала в середину розеток рослин. Земля ніколи не повинна бути мокрою, а лише злегка вологою. Оптимальна температура під час літнього утримання – 20-27°С. Під час постійної спеки, коли температура піднімається вище 30°С, хавортії можуть перейти у стан стагнації (зупинки росту), у такому разі потрібно зменшити поливи і притінити від попадання прямих сонячних променів. Якщо є така можливість, дуже добре влітку тримати рослини на свіжому повітрі, захищаючи від опадів. Восени, орієнтовно в середині-кінці вересня, в залежності від погодних умов, поступово зменшити полив і перевести на зимові умови утримання.
Зимою найкраще тримати хавортії зовсім без поливу, при температурі від 5 до 12°С. Десь один раз на місяць можна полити, якщо рослини знаходяться в теплому приміщенні з температурою вище 15°С.
Пересаджувати найкраще раз на 2-3 роки в другій половині зими, коли рослини знаходяться у стані спокою. Під час даної роботи варто переглянути корені і видалити відмерлі засохлі їх частини. Горщик підбираємо невеликий, під розмір кореневої системи плюс 1-2 см запасу по ширині і глибині, тобто так, як і для більшості сукулентів.
Грунт для більшої частини хавортій повинен бути нейтральної реакції (pH 6,5-7,0), містити дуже малу кількість гумусу (перегною, торфу) або зовсім без нього, складатися на 50% переважно із дернової землі з додаванням невеликої частини глини. Решта грунтосуміші (50% об’єму) – це крупнозернистий (1-3 мм) промитий річковий пісок, до якого можна додати трохи перліту в якості розпушувача. (Див. Грунтосуміш № 13).
Є невелика група більш вибагливих у догляді хавортій, а саме: H.pygmaea, H.retusa, H.truncata, H.maughanii, H.comptoniana, H.nigra, H.semiviva, H.blackburniae та інші, а також дуже декоративні варієгатні форми, які потребують ще більш збідненого на поживні речовини мінерального грунту, де вміст крупнозернистого піску (можна з додаванням перліту) становить близько 70%, решту – вищезазначена земля. (Див. Грунтосуміш № 14). Шар дренажу на дні горщика – обов’язковий. Протягом літнього періоду росту такі рослини підливати не частіше 1-2 разів на тиждень і, в залежності від виду, можна вирощувати на сонці без притінення, або злегка притіняти.
Підживлювати хавортії можна добривами для кактусів у весняно-літній період 1 раз на місяць у концентрації, удвічі меншій за вказану на упаковці. Такий розчин зручно додавати у воду для підливання. Восени та зимою сукуленти не підживлюють.
Розмножити хавортії можна поділом куща, діткуванням (утвореними з підземних пагонів молодими рослинками-дітками), окремими листками і насінням. Найбільшої уваги варті перші два способи як достатньо швидкі та такі, що повністю зберігають всі видові чи сортові ознаки материнської рослини.
На нашому сайті можна придбати сукуленти роду Haworthia у розділі магазину Haworthia (Хавортія).