Kalanchoë Adanson 1763
(родина Crassulaceae)

Рід Kalanchoë (укр. Каланхое) включає більше 120-ти видів трав’янистих листяних сукулентів із Південної та Східної Африки, Аравії, Південної та Східної Азії, із тропіків Південної Америки. Більшість рослин ростуть в засушливих, відкритих сонцю місцях.
Частина роду раніше була об’єднана під застарілою назвою Bryophyllum, якою в даний час вже майже не користуються.
Немає сенсу детально описувати в даній статті кожний вид роду, настільки різноманітними вони є. Це, як зовсім мініатюрні, які рідко бувають більшими за 8 см (як K. rhombopilosa), так і висотою в людський ріст прямостоячі рослини (як K. beharensis). Листки можуть бути як однотонними, так і з плямами чи смужками різних кольорів, дрібними або великими, гладенькими або пухнастими, краї листків – рівними або із зубцями. Деякі види легко зацвітають цілими суцвіттями трубчатих квітів різних кольорів і розмірів, які часто не в’януть кілька тижнів. Цвітуть взимку, або ранньою весною.
Фото деяких видів каланхое можна подивитись на сайті КАКТУС-ЛЬВІВ у відповідному меню Фотоальбому – Kalanchoë.

Частина видів у більшій чи меншій мірі мають лікувальні властивості, які здавна відомі і використовуються народами різних країн. Найбільш популярні рослини з такими властивостями, це K. daigremontiana, K. blossfeldiana, K. hortagei та інші. Варто сказати, що максимально виражена лікувальна здатність у K. pinnata, з якого на фармацевтичних підприємствах виготовляють медичні препарати. У протилежності до попередніх, кілька інших видів (напр. K. delagoensis, син.: K. tubiflora) є отруйними, тому перш ніж застосовувати якесь каланхое, треба точно знати, що це за вид.
Догляд. Каланхое відносяться до одних з найбільш легких і невибагливих у кімнатній культурі рослин. Для них придатна будь-яка землесуміш, яка більш-менш достатньо проникна для води. (Див. Грунтосуміш №11) Підійде навіть будь-який стандартний грунт із асортименту квіткових магазинів, лиш би він містив достатню кількість розпушувача, наприклад перліту, піску чи інших. Поливають більшість каланхое з весни до осені так, щоб грунт у горщику підтримувати постійно у вологому (не мокрому) стані. Це приблизно через день у теплу погоду. Під час поливу старатись не змочувати саму рослину, особливо більш ніжні і повільноростучі. На початку весни їх варто на 2-3 тижні частково притінити, щоб не з’явились сонячні опіки, а протягом цілого року важливо забезпечити яскравим сонячним світлом,- це запорука здорового росту і красивого зовнішнього вигляду. Якщо є така можливість, варто в теплу пору року тримати їх надворі, або хоча б на балконі для доступу свіжого повітря. Швидкорослі види краще регулярно омолоджувати шляхом зрізування і вкорінення верхніх частин рослини.
Взимку рослини розміщують на добре освітлених підвіконнях при мінімальній температурі 8-10°С (не вище 15°С) і низькій вологості повітря, зрідка (1 раз на 2 тижні) в сонячну погоду поливають малими порціями води, щоб запобігти засиханню великої кількості листя. Деякі види здатні зимувати при 3-5°С при повній сухості грунту, але все ж таки це ризик втрати рослини, тому не раджу цього робити.

Лише невелика група повільноростучих мініатюрних видів роду потребують ще більш проникного грунту (Див. Грунтосуміш №12) та рідшого підливання. При недотриманні належних умов догляду, особливо при занадто частому зволоженні такі каланхое іноді загнивають і, як наслідок, гинуть. Це такі рослини, як K. rhombopilosa, K. figuereidoi та ін.
Усі види достатньо стійкі до хвороб та шкідників, хоча зрідка на занедбаних рослинах можуть бути різні червеці і щитівка. Див. Шкідники і хвороби.
Багато видів можна розмножувати з листкових і стеблових живців, а також маленьких рослинок-діток, які виростають по периметру листя у дорослих рослин і являють собою готові для садіння окремі екземпляри, часто вже з корінцями. Ще каланхое можна виростити із насіння.
Підживлювати каланхое не раджу тому, що рослини і без того ростуть достатньо добре, а після підживлення занадто витягуються і розростаються. Виняток – рясноквітучі види та сорти, які підживлюють тільки у теплу пору року приблизно 1 раз на місяць для збільшення цвітіння.
Пересаджують раз на 1-2 роки весною після цвітіння, при потребі роблять обрізку старих, підсохлих, чи просто некрасивих пагонів.
На нашому сайті можна придбати сукуленти роду Kalanchoë у розділі магазину Kalanchoë (Каланхое).