Горщики для кактусів та сукулентів

Рубрика: Грунт/Горщики/Посадка | 0

При виборі ємкостей для утримання рослин перш за все треба орієнтуватись на їх потреби і на те, з якою метою ми плануємо їх вирощувати. Вже потім можна вирішувати такі питання, як розмір, форма, колір і матеріал, з якого вони зроблені, бо тут будуть мати значення лише ваші фінансові можливості та смак. Щоб вирощувати кактуси чи інші сукуленти, не дуже важливо, які горщики використовувати. Однак важливо, щоб вони мали дренажні отвори у дні для стікання надлишку води при поливі, а також щоб не були занадто великими.

Горщики можуть бути будь-якої форми: конусовидні, циліндричні, квадратні, округлі чи навіть багатогранні. Матеріали для них також годяться різноманітні: пластик, метал, скло, глина(керамічні) чи якісь інші. Ні форма горщиків, ні матеріал, з якого вони зроблені ніяк не будуть впливати на розвиток рослин, які в них посаджені. Набагато важливішим є розмір, а не форма посуду для садіння. Справа в тому, що багато сукулентних рослин, а особливо кактусів, ростуть досить повільно, відповідно і корені повільно розвиваються, а тому для повного освоєння всього об’єму грунту в горщику потрібно досить багато часу. Із цього робимо висновок, що посуд для садіння підбираємо під розмір кореневої системи, а не під розмір стебла. Багато початківців часто роблять таку помилку, коли після придбання нового кактуса, відразу садять його у великий горщик, думаючи, що рослина у просторому посуді дуже швидко виросте до великих розмірів і зацвіте. Але так буває, що кактус навіть із досить великим стеблом має невеликий корінь, а тому просто не в змозі увібрати всю вологу із грунту. В результаті земля в горщику закисає від перезволоження, загнивають корені, потім стебло рослини. Як наслідок, після цього у більшості випадків сукулент гине.

Крім цього треба звернути увагу, якого типу коренева система в сукулента. Остання буває ріпчастою (один або кілька головних потовщених і видовжених стрижневих коренів, які нагадують корінь петрушки чи моркви), або мичкуватою, яка складається із цілого пучка багатьох тонких корінців, приблизно однакових за товщиною. Рослини із першим типом коренів садять у горщики невеликого діаметру, але достатньо високі, щоб кінець “ріпки” не впирався у дно. Мичкувата коренева система потребує розміщення у посуді, діаметр якого майже однаковий із висотою, або навіть низького та широкого. У такі горщики, подібні до мисок варто садити такі кактуси, які розростаються в ширину шляхом утворення великої кількості бокових пагонів-діток, покриваючи грунт цілими дернинами. Наприклад, це Chamaecereus silvestrii, Mammillaria prolifera, Mammillaria plumosa, Mammillaria multiceps і т. п., деякі Aylostera і Rebutia тощо.

Вважається, що горщик треба підбирати із такого розрахунку, щоб при рівномірному розподілі коренів у ньому залишався незаповнений проміжок у 2 см (між коренями і стінками горщика). Ще раз повторю, що наявність дренажного отвору у дні (інколи ще й у стінках) обов’язкова.

Матеріал, з якого зроблений посуд для садіння, колір і форма мають хіба що чисто естетичне значення, як для декорування інтер’єру приміщення, чи у дизайні (флористиці) та деяких інших випадках, які розглянемо.

Перш за все любителі кактусів, які вирішили збирати дані рослини для створення колекції, найчастіше користуються пластиковими горщиками квадратної форми, як такими, які дозволяють економно використати площу і щільно все заставити. Кактусисти вибирають переважно “тару” темних кольорів, щоб не відвертати увагу, а навпаки підкреслити красу своїх “скарбів” – кактусів. Та такі рослини можна успішно вирощувати і в горщиках із оцинкованої бляхи, чи навіть у звичайних консервних банках, у дні яких зроблено отвори для стікання зайвої води.

Глиняні горщики можу рекомендувати тільки власникам справді великих кактусів, які дозволять достатньо міцно закріпитись їхнім кореням та нададуть надійну опору для стебла. У глиняному посуді невеликих розмірів занадто швидко пересихатиме грунт, тому що глина дуже пориста і може сильно нагріватись на сонці, в результаті чого перегріватиметься коренева система, від перегріву якої рослини перестануть рости, вбирати вологу і через це також можуть загнити. Із ситуації можна вийти шляхом закопування чи засипання таких горщиків у пісок, торф чи керамзит дрібних фракцій.

Також слід знати, що у будь-яких горщиках темних кольорів грунт буде нагріватись сильніше, ніж у світлій “тарі”. Відповідно більш нагріта землесуміш буде скоріше пересихати, тому поливати треба буде частіше. Чим більший горщик і світліший колір матеріалу, тим рідший полив. І навпаки – чим менший і темніший горщик, тим частіше потрібно поливати, тому що випаровування з такого посуду буде більшим. Найсильніше випаровується вода із горщиків, зроблених з обпаленої глини (керамічні неемальовані). Варто сказати окремо про ємкості чисто білого кольору, а також зовсім прозорі. Одні і другі добре пропускають світло крізь стінки. Якщо справді вже немає інших, то можна садити і в них, але не на довготривале вирощування рослини тому, що вже саме перебування коренів на світлі є неприроднім явищем. Крім цього через доступ світла всередину горщика на його внутрішніх стінках утвориться щільна плівка синьо-зелених водоростей, які негативно вплинуть на ріст кореневої системи сукулента.

Не рекомендую тримати горщики із кактусами на тарілках чи піддонах, бо це може спричинити застій води в грунті, а відтак загнивання рослин. На крайній випадок, якщо хтось застосовує нижнє підливання із піддону, після вбирання грунтом води піддон потрібно прибрати з-під рослини.

Потрібно згадати також спосіб вирощування кактусів у групових посадках у широких і низьких ящиках-контейнерах із різних матеріалів. Найчастіше це пластик або оцинкована бляха. Таким способом вирощують такі рослини у великих теплицях і колекціях, а також для створення різних композицій із сукулентів, які досить модні у наш час. Основні вимоги до таких контейнерів такі самі: дренажні отвори і можливість розмістити на добре освітленому сонцем місці.

За схожим принципом пікують маленькі сіянці кактусів (за наявності їх у великій кількості) для підрощення і наступного пересаджування у окремі ємкості вже в якості повноцінних дорослих рослин. Для цього годяться будь-які пластикові чи металеві контейнери (“плошки”) із дотриманням всіх вищезазначених вимог.

Однак такий посуд має свої недоліки. Один із них – це займання великої площі, а інший “мінус” – у випадку загнивання чи зараження шкідником однієї з рослин існує великий ризик, що інфекція “розповзеться” по всіх близько розміщених сіянцях. Тому при виникненні таких “авральних” ситуацій, потрібно якнайшвидше локалізувати проблему і прийняти правильні заходи по її усуненню, інакше великих втрат рослин уникнути не вдасться (див. Шкідники і хвороби).

Окремо потрібно згадати про ємкості для посіву сукулентів, оскільки до них є спеціальні вимоги. Вони повинні бути неглибокими, мати можливість герметично прикриватись чимось прозорим із доступом всередину у разі потреби, повинні витримувати термічну (гарячою водою) або хімічну обробку для профілактики появи гнилі у посівах. Докладніше про посіви буде сказано у статті Посів кактусів.

На нашому сайті можна підібрати потрібні горщики для кактусів чи сукулентів у розділі магазину Горщики для кактусів.

Залишити коментар