
Протягом цілого року потрібно тримати кактуси на підвіконнях/лоджіях/балконах південного або східного спрямування завжди одним і тим самим боком до сонця. Якщо є така можливість, забезпечити їм доступ свіжого повітря (часті провітрювання приміщення, а ще краще – літом винести на відкрите повітря із захистом від опадів). При появі знизу стебла відгалужень або відростків, так званих “діток”, потрібно їх обережно знімати з материнської рослини, принаймні до досягнення кактусом квітучого віку (“дітки” можна використовувати для розмноження).
Зима
Із початку жовтня поступово скоротити підливання до повної сухості грунту. Із початку листопада до середини-кінця березня не підливати! Температура біля кактусів повинна бути у межах 5 – 12°С. Це важливі умови для здорового росту та швидкого цвітіння. Якщо у місці, де стоять кактуси зимою дуже тепло, потрібно цей простір відгородити від кімнати чим-небудь прозорим. Годяться такі матеріали: скло, полікарбонат, прозорий пластик або ж звичайна поліетиленова плівка.
Літо
У середині-кінці березня дуже обережно і потрошки можна розпочинати підливання, але тільки тих рослин, які мають признаки початку росту (поява молодих колючок, бутонів, свіжо-зелений колір стебла на маківці кактуса). Якщо до кінця квітня кактус не “пробудився” після зимового періоду спокою, треба його уважно оглянути. Якщо на стеблі немає ніяких підозрілих плям, нальоту, пуху (шкідники), то скоріш за все підгнили корені (таке буває, якщо зимою підливати).
У квітні з настанням днів, коли починає дуже сильно гріти сонце, а також після пересаджування, потрібно буде десь на 2-3 тижні частково притінити кактуси, бо за час довгої похмурої зими вони відвикають від яскравого сонця і можуть отримати опіки. Це можна зробити з допомогою будь-якого напівпрозорого матеріалу. Найкраще підходить смужка агроволокна (продається у господарських та садово-городніх магазинах). Можна використати марлю, тюль або напівпрозорі столові серветки. З другої половини травня притінювати вже не потрібно.
У травні-вересні підливати приблизно ч/з день (або 2-3 рази на тиждень), орієнтовно по 1-2 столові ложки води на 100-мілілітровий горщик. Поливати тільки у сонячні дні. У похмурі, холодні чи дощові дні не поливати. З кінця вересня-початку жовтня, як вже було сказано, поступово скорочувати полив. Підживляти кактуси будь-якими добривами не рекомендую, краще молоді рослини кожні 1-2 роки пересаджувати у свіжий грунт. Дорослим рослинам достатньо буде замінити грунт один раз на 5 років.
Ґрунт
Ґрунт найкраще зробити самому із таких складників (% від об’єму посуди): листяна земля або торф – 30%, дернова земля – 20-30%, наповнювачі – 50-40%. Листяну землю можна заготовити в листяних лісах, але не дубових і не соснових. Це перегниті рештки старого опалого листя, просіяні через сито, для того, щоб позбутись неперегнитих частин. Дернову землю можна зібрати на вологих пасовищах, де випасають корів. Це може бути земля, яку викопують кроти в процесі своєї діяльності. На крайній випадок можна взяти землю із свого городу, де вирощують картоплю чи інші овочі. Наповнювач додається для того, щоби кактусовий грунт був пухкий, легко проникний для повітря, до того ж швидко просихав після поливу. Це може бути крупнозернистий пісок, дрібний гравій, щебінна крихта, керамзит, дрібно потовчена червона цегла, агроперліт та інші – все розміром не більшим за гречану крупу. Всі складники добре перемішати. Таким, хто не має можливості (або не має бажання) заготовити ґрунт самостійно, прийдеться пройтись по садових центрах чи квіткових магазинах і пошукати землю для кактусів із вищезазначеним складом, а після того вже додати будь-який із наповнювачів самостійно. Слід знати, що переважна більшість ґрунтів, які продаються ніби-то “для кактусів”, складаються майже із чистого торфу і насправді для їх вирощування абсолютно непридатні!
Більш детально про ґрунт для кактусів і сукулентів можна прочитати на нашому сайті у статті тут.
Горщики
Горщики для кактусів можна брати будь-які, головне, щоб у їхньому дні були отвори для стікання зайвої води. На тарілках чи піддонах горщики із кактусами тримати не можна тому, що від застою зайвої води у грунті навіть найлегша у догляді рослина може загнити і загинути. Розмір горщика підбираємо під розмір коренів, а не під розмір кактуса. Корені повинні якраз вміщуватись у горщик плюс невеликий запас місця в 1-2 см. При садінні постаратись, щоб кінці коренів не загинались догори та були рівномірно розподілені в грунті. Садити на таку ж глибину, на яку рослина була посаджена досі(коренева шийка на рівні грунту). Після пересаджування в теплу пору року починати полив можна мінімум за 7-10 днів і дуже потроху.
3 коментарі(-в)
Галя
Дякую. Дуже гарно і докладно все розписано. Особливо сподобалось про кількість води на об”єм грунту! Бо для новачків це надзвичайно важливо, адже “помірний полив” має стільки значень, скільки людей ))) Але запитання все таки маю: якщо приходиться кактусам зимувати в теплі, то також не підливати? І чи такий самий догляд за сукулентами і молочаями?
admin
Холодна і суха зимівля потрібна через одну основну причину: взимку дуже мало сонячних днів, а тепле утримання рослин і підливання спровокують небажаний ріст, що при нестачі сонця призведе до деформації стебла кактусів (вони повитягуються до світла), наслідки якої у більшості випадків виправити не вдасться. Якщо ж тримати кактуси зимою у теплі, але без підливу, рослини виснажаться і у багатьох випадках втратять корені, ніколи не зацвітуть. На мою думку сонячне світло більш важливе для них ніж тепло і полив, тому для здорового росту та цвітіння потрібно робити зимовий період спокою, подібний до періоду засухи на батьківщині рослин, протягом якого закладаються квіткові бруньки, рослина відпочиває і набирається сили.
Треба все ж таки постаратись відокремити простір із кактусами на підвіконні від теплої кімнати будь-яким, згаданим вище у статті доступним способом, або розмістити їх на зиму у прохолодному сухому (сирий підвал не найкраще рішення), по можливості добре освітленому місці.
Сукулентні рослини, до яких відносяться молочаї (Euphorbia) і кактуси, розповсюджені по всій земній кулі. Зрозуміло, що не можуть вони усі мати однакових потреб щодо догляду. Якщо коротко, то листяні молочаї подібні у культивуванні до багатьох звичайних кімнатних квітів, а рослини, зовні подібні до кактусів (колючі або без листя), потрібно обережно і рідше підливати, забезпечити яскраве сонячне освітлення. Більш докладно про їх догляд буде сказано у майбутній статті, яка буде опублікована через деякий час.
галя
Дякую.